Nowy Rok to nowe przepisy. Pierwszą, istotną zmianę można było dostrzec już 1 stycznia w państwowych przychodniach i szpitalach. Nie trzeba w tych placówkach okazywać dowodu ubezpieczenia zdrowotnego – druku RMUA, legitymacji emeryta czy dowodu opłaty składki z ostatniego miesiąca, ponieważ funkcjonuje program eWUŚ – Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Dzięki temu programowi wystarczy tylko mieć przy sobie dokument z numerem PESEL – dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Nawet jeśli program eWUŚ nie potwierdzi prawa do świadczenia, wystarczy podpisać krótkie oświadczenie o ubezpieczeniu, które się posiada i pomoc medyczna musi zostać udzielona. Również w szpitalach pewna zmiana – pacjenci będą otrzymywać na nadgarstek opaski identyfikacyjne, w których będą zakodowane informacje o tymże pacjencie.
Dłuższy urlop macierzyński i tacierzyński. Od 1 września urlop macierzyński zwiększa się z sześciu miesięcy do pełnego roku, a ojcowie mają w tym roku dwa tygodnie płatnego urlopu tacierzyńskiego.
Jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza 552,30 złotych na osobę – przysługuje zasiłek na dziecko. Wysokość zapomogi wzrośnie:
- z 68 do 77 złotych na dziecko do piątego roku życia,
- do 106 złotych na dziecko starsze niż pięcioletnie,
- do 115 na nastolatka od 18 do 24 roku życia.
Jeśli dochód w rodzinie przekroczy 112 000 złotych rocznie nie będzie przysługiwała ulga na dziecko. Jeśli się nie pozostaje w związku małżeńskim przynajmniej rok dochód roczny nie może przekraczać 56 000.
Zmiany w becikowym. Również od wysokości dochodu w rodzinie będzie zależeć wysokość becikowego. By go w ogóle otrzymać, dochód na osobę w rodzinie nie będzie mógł przekroczyć kwoty 1922zł.
Prawo jazdy. Od 19 stycznia na egzaminie teoretycznym trzeba odpowiedzieć na 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań, które dotyczą konkretnej kategorii prawa jazdy. Jeśli egzamin zostanie zdany, to świeży kierowca przez dwa lata będzie musiał jeździć z zielonym listkiem na szybie. Zaostrzą się też kary. Po dwóch wykroczeniach, młody kierowca trafi na kurs reedukacyjny, a także badania psychologiczne. Trzecie wykroczenie = utrata prawa jazdy.
Odpis na Internet za 2013 rok będą mogły odliczyć jedynie te osoby, które od momentu wejścia ulgi w życie nigdy wcześniej z niej nie korzystały.
Od tego roku moment przejścia na emeryturę będzie się wydłużać stopniowo co cztery miesiące o jeden miesiąc, co oznacza, że w 2040 roku kobieta przejdzie na emeryturę w wieku 67 lat. Będzie można jednak przejść na tak zwaną emeryturę częściową czyli zakończyć pracę zawodową nieco wcześniej. Będzie to dotyczyło sześćdziesięciodwuletnich kobiet, które będą miały co najmniej trzydziestopięcioletni staż pracy oraz sześćdziesięciopięcioletnich mężczyzn, którzy będą mieli przepracowane przynajmniej czterdzieści lat. Niestety, wysokość częściowej emerytury to połowa wysokości pełnej i negatywnie, bo obniżając, wpływa na wysokość późniejszej pełnej emerytury.
Wyższy podatek. Wszyscy, którzy zarabiają na swoich prawach autorskich – dziennikarze, artyści, wynalazcy – od tego roku będą mogli odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodu ale tylko jeśli nie przekroczą one 42 764 złotych – łącznie wszystkich umów autorskich.
Od 1 stycznia wróciły przepisy sprzed 2010 roku dotyczące wolnych dni od pracy. Jeśli święto przypada w weekend, w dzień wolny, to przysługuje jego odbiór w innym terminie.
Od 1 lipca 2013 roku wywozem śmieci będzie zajmowała się gmina, która wprowadzi coś w rodzaju „podatku” od śmieci, którego wysokość, a także częstotliwość wywozu będą zależały od:
- liczby domowników,
- ilości zużytej w domu wody,
- powierzchni lokalu.
Podwyżce ulegnie podatek od nieruchomości, wzrośnie opłata targowa oraz podatek od środków transportu. Gminy, które leżą na terenach uzdrowiskowych mogą podwyższyć tak zwane klimatyczne. Ponadto większy podatek zapłacą także właściciele psów. A osoby, które od 1 stycznia wezmą fakturę za materiały budowlane, nie będą mogły odliczyć VAT.