Zbliżający się okres wiosenny oraz letni stanowi dobry moment na podjęcie ewentualnej decyzji o zakupie zwierzaka. Wiele rodzin decyduje się, wtedy, na konkretnego psa, czy inne zwierzę. Psy jednak pozostają dominujące, w procesie wyboru. Posiadanie czworonoga, to jednak nie zabawa. Musimy być świadomi podejmowanego zobowiązania. Sam wybór odpowiedniego przyjaciela nie należy do najłatwiejszych szczególnie, jeśli poszukujemy rasowego psiaka.
Rozważając ową ewentualność zakupu, warto skorzystać z ofert profesjonalnych hodowli. Mowa tutaj o jednostkach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Wszystkie inne stowarzyszenia nie podlegają takim wymaganiom oraz kontroli, jak właśnie w ZKwP. Są to zwierzęta droższe, niemniej jednak przebadane, zdrowe i odpowiednio socjalizowane. To bardzo ważny argument dla potencjalnego kupującego.
Drugim elementem decyzji pozostaje rasa. Istnieje szereg ras psów, z których możemy wybierać. Mniejsze, większe; łagodniejsze i groźniejsze; domowe oraz podwórkowe. Kategorii pozostaje bardzo dużo. Konieczne jest odpowiednie rozważenie posiadanych warunków. Trzymanie sporego gabarytowo psiaka w niewielkim mieszkaniu będzie tragiczne. Wielkie ziszczenia, nasze nerwy oraz obustronna agresja, to tylko nieliczne przykłady konsekwencji złego wyboru. Po co prowadzić do takich sytuacji.
Większe psy muszą mieć wybieg. Są najlepszym rozwiązaniem do domów z odpowiednim ogrodem. Berneński pies pasterski, husky, czy mastiff tybetański to rasy, które nie sprawdzą się w ograniczonych przestrzeniach. Są o bowiem cudowne oraz wdzięczne psy, aczkolwiek potrzeba terenu jest priorytetowa w odpowiednim wychowaniu.
Mniejsze psy z łatwością dostosują się do warunków mieszkalnych. Oferowane są także rasy hipoalergiczne i nie liniejące. Możemy zatem uniknąć wielości sierści na wszystkich meblach oraz dywanach.
Pies wymaga spacerów. Jest to nieodzowny element każdego dnia. Nawet posiadając duży ogród, nie możemy zapomnieć o spacerach. Poznawanie nowych terenów, odnajdywanie różnorodnych zapachów oraz kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami jest bardzo istotny w wychowaniu czworonoga. Pragnienie posiadania grzecznego, spokojnego i łagodnego psa możliwe jest do osiągnięcia, ale nie bez odpowiedniej dawki ruchu.
Zdrowy pies, to radość dla domu. Hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce muszą posiadać badania wskazane dla danej rasy psa. Bez tego nie ma możliwości rozmnażania oraz sprzedawania rodowodowych szczeniaków. Daje to nam większą pewność zakupu pięknego i zdrowego przyjaciela. Wyjątki zdarzają się zawsze, niemniej jednak możemy zminimalizować ich prawdopodobieństwo.
Decydując się na psa, musimy pamiętać, że jest to obowiązek i uwiązanie. Nie będziemy w stanie swobodnie podróżować i nie zawsze będziemy mogli zabrać naszego pupila. Ta świadomość jest niezwykle istotna. Ludzka bezmyślność oraz chwilowe zauroczenie prowadzi później do wyrzucania zwierząt, pozostawiania ich przywiązanych do drzewa, czy oddawania ich do schroniska. A pies przecież czuje i cierpi. Każda taka sytuacja, to rana nie do wyleczenia. Porzucony, niechciany, zapomniany. To pamięta każdy pies. W schronisku widzimy smutek i płacz w oczach kolejnych zwierząt. Czekają! Mają nadzieję, że za chwilę pokaże się ich pan, że przyjdzie je zabrać. Niestety bez skutku. Pana nie ma, a psiaki tęsknią i mają złamane serca.
Nie pozwólmy, aby kolejne psy przeżywały podobne rozterki. Zanim zakupimy zwierzaka, dokładnie przemyślmy ten krok. To piękny prezent i dobre połączenie, ale jedynie wtedy, gdy panuje miłość oraz zrozumienie.
Jak świąteczne szaleństwo zmienić w zabawę
Nadchodzące Święta Wielkanocne są czasem wzmożonych czynności porządkowych oraz różnorodnych przygotowań kuchennych. Każdy pragnie przeżywać Święta w doskonały sposób. Ilość obowiązków jednak całkowicie zaburza jednak normalne funkcjonowanie rodziny. W pogoni za doskonałością zapominamy o najważniejszych jej członkach, dzieciach.
Święta mogą jednak być czasem wspólnych prac i zabawy. Każde dziecko chętnie uczestniczy w przygotowaniach. T od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy ten okres.
Z dziećmi możemy robić wszystko. Lepienie pierogów, czy przygotowywanie pisanek, to zabawa oraz ćwiczenie. W ten sposób kształtujemy koncentrację, koordynacje ruchową oraz dokładność. Dzieci muszą przyłożyć wiele starań, żeby zrealizować zadanie. Każda praca musi kończyć się nagrodą. To najważniejszy element wspólnego działania. Dobry deser, jakaś czekolada, czy ulubiona potrawa na obiad wystarczy do ucieszenia naszego maleństwa.
Możemy również wprowadzać element rywalizacji. Kto ulepi więcej pierogów, ale kto przygotuje większą palmę w danym czasie. Na pewno jeszcze bardziej zachęcimy dzieci.
sprzątanie również pozostaje w kręgu zainteresowania wspólnym przygotowywaniem świątecznym. Możemy urządzić konkurs na posprzątanie pokoju. Dzieci będą starały się najładniej uporządkować wszystkie ubrania, czy rzeczy. Istnieje zatem wiele możliwości zaangażowania dzieci. Często zapominamy o takich założeniach pochłonięci ilością pracy. To pozostaje w pamięci naszych pociech. Uczymy je przecież podejścia do Świąt, pokazujemy nasze nastawienie, wpajamy pewne wzorce. Warto przygotować mniej rozmaitych potraw, ale wykonać to razem z dziećmi.
Wiedzę tą posiada niemal każda rodzina. Pozostaje ona jednak, często, teoretyczna. Zapominamy i nie przykładamy uwagi do wcielenia jej w życie. Zatrzymajmy się nachwalę i zastanówmy nad swoim postępowaniem. Święta to bowiem czas szczególnie dla dzieci. Dla nich kupujemy prezenty, dla ich przygotowujemy potrawy, dla nich wykonujemy szereg ozdób.
Dla nich niech pozostanie czas przygotowań!