Polki coraz chętniej korzystają z zabiegu depilacji laserowej. Do tej formy usuwania zbędnego owłosienia przekonują się także mężczyźni. Zabieg pozwala trwale i bezboleśnie usunąć włosy z każdej partii ciała, ponadto w mniejszym stopniu niż tradycyjne metody golenia podrażnia naskórek. Najskuteczniejszy jest zabieg wykonywany laserem diodowym, bowiem usuwa owłosienie w 95 procentach.
Depilacja laserowa to zabieg trwale usuwający niepożądane owłosienie za pomocą lasera, który niszczy cebulkę włosa. Wiązka lasera działa na melaninę, czyli barwnik włosa, nie oddziałuję natomiast na skórę. Dlatego jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny. Na światło lasera reagują tylko włosy znajdujące się w fazie wzrostu, a więc te widoczne na skórze. Pozostałe włosy są w fazie tzw. uśpienia. Z tego powodu zabieg należy powtarzać co najmniej trzykrotnie. Efekty jednak są zauważalne już po pierwszym zabiegu.
– Mniej więcej zabiegi wykonujemy co 8-10 tygodni, czyli możemy powiedzieć, że cała sesja trwa do 2 lat. Pierwsze efekty są widoczne już po pierwszym, drugim zabiegu. Klientki są bardzo zadowolone, czują się bardziej komfortowo, nie myślą już o goleniu albo o wosku, który trzeba powtarzać co 2-3 tygodnie – mówi Roksana Kudełka, kosmetolog z salonu Epilira.
Dzień przed zabiegiem należy usunąć owłosienie z miejsc, które mają być poddane depilacji laserowej. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się stosować balsamów nawilżających lub natłuszczających – skóra ma być sucha i nienatłuszczona. Zabieg jest bezbolesny, choć może być odczuwalny, zwłaszcza przez osoby o wrażliwej skórze. Przez kilka dni po depilacji laserowej skóra może być lekko zaczerwieniona, może też wystąpić niewielki obrzęk.
– Nie pojawia się zapalenie mieszków włosowych, włosy odrastają dużo wolniej, nie wrastają, co często prowadzi do pojawienia się blizn i przebarwień na skórze. W pierwszym momencie włosy są uszkodzone, a później sukcesywnie niszczone – mówi Roksana Kudełka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Aby zabieg był skuteczny i całkowicie bezpieczny dla skóry, należy dobrze wybrać gabinet, w którym będzie on wykonywany. Gabinet powinien posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, a personal niezbędne szkolenia. Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów laserów używanych do zabiegu depilacji. Są to: laser diodowy, rubinowy, aleksandrytowy, neodymowy oraz laser tradycyjny łączony z technologią IPL. Laser rubinowy stosowany jest głównie do usuwania owłosienia z twarzy. Najskuteczniejszy jest laser diodowy, bowiem nie tylko usuwa zbędne owłosienie, lecz także niweluje odrost włosa. Jego efektywność ocenia się na 95 proc., odrosnąć mogą tylko bardzo jasne i cienkie włosy.
– Osobiście polecam laser diodowy, który jest najbardziej skuteczny i przede wszystkim jest przeznaczony do depilacji stałej. Mamy też urządzenia, które są urządzeniami czasowymi. Podczas zabiegu z ich użyciem włos zostaje tylko uszkodzony, wypada, ale później odrasta. Ważne jest to, żeby w momencie, kiedy wybieramy się do gabinetu na taką depilację, mieć pewność, że są to urządzenia sprawdzone, czyli wybierać firmy, które mają wieloletnie doświadczenie, certyfikaty ISO, co gwarantuje, że są w pełni bezpieczne, i oczywiście odpowiednio przygotowany personel – mówi Roksana Kudełka.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu depilacji laserowej są: ciąża, świeża opalenizna, przyjmowanie leków i ziół fotouczulających, retinoidów, i antybiotyków, bielactwo, łuszczyca, używanie kremów zawierających retinol, kwasy owocowe i witaminę A.
newseria.pl