Każdy z nas chciałby zawsze dobrze wyglądać. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Z biegiem lat nasze ciała potrzebują więcej uwagi. Aby nawilżyć suchą skórę, złagodzić podrażnienia, zapobiegać przebarwieniem czy zrelaksować się w aromatycznej kąpieli – nie potrzeba wymyślnych kosmetyków. Odwiedziłam kilka ukochanych ciotek i wróciłam z kilkoma praktycznymi poradami kosmetycznymi. Co ciekawe, nawet babcia podsunęła kilka pomysłów. Domowe kosmetyki możemy robić przez cały rok korzystając z sezonowych i całorocznych warzyw oraz owoców, miodu, mleka czy ziół. Z powodzeniem mogą być stosowane zamiast preparatów z drogerii.
Truskawki (maseczka)
Kilka truskawek (można dodać tez maliny) rozgniatam widelcem i odlewam sok. Do owoców dodaję dwie łyżki miodu i dokładnie mieszam. Tak przygotowaną maseczkę kładę na twarz i szyję i przykładam plasterkami truskawek. Zmywam letnią wodą po 10 minutach.
Maseczka truskawkowa odżywia, nawilża i wygładza cerę. Działa również na zmarszczki.
Jabłka (maseczka)
Jabłko ścieram na drobnej tarce, dodaję dwie łyżki mąki ziemniaczanej i kilka kropel soku z cytryny. Całość mieszam i nakładam na twarz na 10 minut.
Polecam do tłustej cery.
Pomarańcze (maska)
Do dwóch łyżek twarogu dodaję sok z połowy pomarańczy i dwie łyżki oleju słonecznikowego.
Taki cytrusowy okład przywraca naszej skórze sprężystość i jędrność. Może być stosowany jako maska przeciw zmarszczkowa.
Winogrona (maseczka)
Rozgniatam kilka owoców i dodaje do połowy szklanki jogurtu naturalnego. Nakładam na twarz na 15 minut.
Taką mieszankę można stosować do każdego rodzaju skóry. Pomaga w złuszczaniu naskórka.
Ogórki (maseczka)
Obranego ogórka ścieram na drobnej tarce. Odlewam sok i dodaję jedną łyżkę tłustego twarożku lub gęstej śmietany. Nakładam maseczkę na twarz a powieki przykrywam dwoma plasterkami ogórka, które odkrawam przed starciem warzywa. Maseczka powinna znajdować się na twarzy maksymalnie 15 minut.
Maseczka z ogórkiem naświetla i nawilża skórę. A jeśli chcę zlikwidować tzw. worki pod oczami do maseczki używam składników schłodzonych wcześniej w lodówce.
Pietruszka (maseczka)
Bardzo drobno siekam pęczek pietruszki oraz dodatkowo rozgniatam go, tak by puściła sok. Dodaję dwie łyżki serka homogenizowanego i kilka kropli soku z cytryny i dokładnie mieszam. Tak przygotowaną maseczkę nakładam na maksymalnie 20 minut na twarz i szyję oraz dłonie.
Posiekaną pietruszkę można również zaparzyć w szklance wrzącej wody i odcedzić. Powstałym wywarem można zwilżyć płatki kosmetyczne i nałożyć na twarz i szyję.
Inny przepis na pietruszkową maseczkę to:
- łyżka posiekanej natki
- 4 łyżki twarożku naturalnego
- pół łyżki płynnego miodu
Maseczki dają efekt szybkiego rozświetlenia (jeśli na ciele pojawiają się plamki) oraz nawilżenia.
Siemię lniane (maska)
W poił litra wody rozgotowywuję dwie garście siemienia. Nakładam na twarz i szyję na maksymalnie pół godziny.
Maseczka łagodzi podrażnienia.
Sól (kąpiel)
Szklankę soli kuchennej wlewam do wanny i jestem w niej maksymalnie 15 minut.
Sól pomaga w leczeniu trądziku i łuszczycy.
Miód i mleko (kąpiel)
Litr mleka podgrzewam na małym ogniu i dodaję do niego szklankę mleka. Całość wlewam do wanny.
Miodowo – mleczna kąpiel dodaje skórze elastyczności, odpręża ją i odżywia.
Melisa (balsam do ust)
Do dwóch łyżeczek wazeliny kosmetycznej dodaję ok. 15 kropli odwaru z melisy. Tak zrobiony balsam przechowuję w lodówce.
Aloes (maseczka do włosów)
Mieszam ze sobą: jedno żółtko, 20ml żytniej wódki i świeży miąższ z 2-3 liści aloesu. Maseczkę nakładam na wilgotne włosy i głowę owijam ręcznikiem. Zmywam po pół godzinie.
Maseczką wzmacniam słabe i przesuszone włosy.
Mięta (peeling do stóp)
Czubatą łyżkę mięty (świeżej lub suszonej) zalewam ¼ szklanki wrzątku. Kiedy napar przestygnie dodaję łyżkę oliwy i trzy łyżki cukru. Wmasowywuję w stopy i opłukuje ciepłą wodą.
Miętowy peeling działa odświeżająco i bakteriobójczo.
Szałwia
Zaparzam szałwię i kiedy przestygnie zwilżam naparem bawełniane płatki kosmetyczne. Kładę na powieki na kwadrans.