Sprawy zdrowotne zawsze odkładamy na potem. Chociaż wiemy jak ważna jest profilaktyka, do lekarza idziemy dopiero wtedy, gdy dostrzegamy niepokojące objawy lub czujemy duży dyskomfort. Ten rok warto zacząć inaczej. W ramach postanowień noworocznych zadbaj o swoje zdrowie w trzech prostych krokach.
Zwlekanie z pójściem do lekarza zazwyczaj usprawiedliwiamy brakiem czasu, nadmiarem obowiązków, aż wreszcie długimi kolejkami do specjalistów. Często prawda jest zupełnie inna. „W przypadku problemu nietrzymania moczu, największą barierą w szukaniu pomocy jest strach przed operacją, wstyd, próby radzenia sobie samemu oraz błędne przekonanie, że nie da się tego wyleczyć. Średnio panie opóźniają wizytę u lekarza o 9 lat od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Odpowiednio wczesne badanie u specjalisty uchroniłoby wiele kobiet przed operacją.” – zauważa Urszula Herman, rehabilitantka
i doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, pomysłodawczyni PelviFly – systemu do treningu mięśni dna miednicy.
Pomimo wielu kampanii profilaktycznych, podobnie jest w przypadku nowotworu piersi czy szyjki macicy. Najczęściej są wykrywane są zbyt późno. A przecież proste i bezbolesne badania, mogą uratować życie. W tym roku potraktuj swoje zdrowie w sposób świadomy
i odpowiedzialny. Wykonaj proste badania i zadbaj o swoje zdrowie intymne.
1. Wykonaj cytologię
Kiedy ostatnio zrobiłaś badanie cytologiczne? Czy wiesz, że powinnaś je wykonywać raz
w roku? Chyba że inaczej zaleci lekarz ginekolog. Cytologia jest prostym i bezbolesnym badaniem, a umożliwia wykrycie raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie, kiedy jest jeszcze w pełni wyleczalny. Badanie polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Co jest ważne, umożliwia wykrycie innych chorób i dolegliwości, m.in. infekcji dróg rodnych, stanów zapalnych czy nadżerki. Cytologia jest badaniem bezpłatnym, wykonywanym w ramach ubezpieczenia. W placówkach prywatnych kosztuje 30 – 40 zł.
2. Ćwicz mięśnie dna miednicy
Często zapominamy o tych mięśniach, ponieważ ich nie widzimy, a one zaczynają słabnąć już po 25 roku życia. Średnio co trzecia Polka boryka się z problemem nietrzymania moczu. „Zazwyczaj są to kobiety w okresie menopauzy, gdy spada poziom estrogenu i kolagenu,
ale także panie w wieku 20-30 lat po porodzie lub bardzo aktywne fizycznie, np. biegaczki.
W krajach zachodnich standardem już jest rehabilitacja mięśni dna miednicy po porodzie.
W Polsce refundowana jest tylko operacja. Często kobiety z tym problemem pozostają same.” – wyjaśnia Urszula Herman, rehabilitantka i pomysłodawczyni PelviFly – systemu do treningu mięśni dna miednicy w domu.
Warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy z fizjoterapeutą lub samemu w domu, ale pod okiem specjalisty. „Problemem w treningu mięśni dna miednicy jest to, że nie wiemy czy wykonujemy ćwiczenia prawidłowo. Warto szukać rozwiązań, w których otrzymamy informację zwrotną czy poprawnie ćwiczymy i konsultacji, czego dokładnie potrzebujemy. Wbrew panującym przekonaniom dla kondycji mięśni dna miednicy ważne jest nie tylko ich napinanie, ale również rozluźnianie, z czym kobiety mają duży problem.” – tłumaczy Urszula Herman.
3. Badaj piersi
Zacznij regularnie raz w miesiącu kontrolować swoje piersi. Najlepiej między 5 a 10 dniem po miesiączce. Samobadanie jest podstawowym elementem we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Obserwując swój biust jesteś w stanie w szybki sposób wychwycić niepokojące zmiany. Poprzez badanie palpacyjne na wczesnym etapie możesz wykryć zgrubienia lub stwardnienia, które mogą świadczyć o zmianach nowotworowych. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby daje duże szanse na wyleczenie. Bądź przy tym szczególnie skrupulatna, jeśli w twojej rodzinie wystąpił przypadek nowotworu.
Nowy rok jest doskonałym momentem na postanowienia noworoczne, wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu. Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, więc zadbaj o nie w prosty, ale niezwykle istotny sposób.