Menopauza to złożony proces, który związany jest z wygasaniem funkcji jajników. Pojawia się u kobiet około 50. roku życia. Jest to proces, który prowadzi do stopniowego zmniejszania się produkcji hormonów płciowych – głównie estrogenów – aż do całkowitego ich zaniku.
Kobiety myślą o menopauzie z obawą. Zastanawiają się czy przybędzie im kilogramów i czy będą musiały brać hormony. Prawdą jest, że klimakterium wiąże się z pogorszeniem jakości życia seksualnego, ponieważ zmiany które zachodzą w organizmie kobiety po menopauzie mogą doprowadzić do obniżenia libido. Nieprzyjemne dolegliwości, które zaburzają seks to najczęściej nieotrzymanie moczu i suchość pochwy. Na nieotrzymanie moczu stosuje się tak zwaną terapię lokalną polegającą na przyjmowaniu minimalnych dawek estrogenów, które są aplikowane w postaci tabletek dopochwowych. Natomiast kiedy w miejscach intymnych dokucza suchość warto stosować środki nawilżające.
Bardzo istotna jest pielęgnacja skóry dojrzałej. Warto chronić ją przed słońcem i nawilżać. Nawilżające kremy na dzień powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne z minimalnym faktorem 15 SPF, a także substancje, które przeciwdziałają wolnym rodnikom. Na noc powinno stosować się kremy regenerujące. Nakładając krem na twarz należy pamiętać o szyi i dekolcie.
Wahania hormonalne mają wpływ na gospodarkę tłuszczową. Właśnie dlatego w okresie okołomenopauzualnym, kobiety mogą (ale nie muszą) szybko przebierać na wadze, dlatego warto się trochę więcej ruszać – szybciej spacerować, pływać, uprawiać pilaste czy jeździć na rowerze.
Istotną informacją jest, że kobiety które chorowały lub chorują na nowotwór hormonozależny (należą do nich niektóre typy raka piersi i nowotwór endometrium) nie mogą stosować estrogenów, ponieważ pod ich wpływem te nowotwory się rozwijają.
Wielu kobietom menopauza kojarzy się z uderzeniami gorąca, poceniem się, zaburzeniami snu, drażliwością i przygnębieniem. Jednak na te dolegliwości są sposoby, a klimakterium może być początkiem nowego życia.
Uderzenia gorąca i nadpotliwość
Te objawy pojawiają się, ponieważ spada poziom estrogenów i zaczyna źle funkcjonować w organizmie mechanizm termoregulacji. Warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin, z dużym wycięciem pod szyją. Pomoże także picie naparu z szałwii.
Ryzyko osteoporozy
W czasie klimakterium kobiety mogą tracić nawet 7% masy kostnej rocznie, dlatego dziennie należy dostarczać organizmowi ok. 1500 mg wapnia. By ten dobrze się wchłoną , potrzebna jest witamina D. przyswajanie wapnia ogranicza palenie papierosów i picie alkoholu.
Nerwowość i przygnębienie
Na pobudzenie zaleca się melisę i walerianę. Można wspomagać się również aromaterapią. W przypadku przygnębienia warto wzbogacić swoje menu w ryby morskie, ponieważ zawarte w nich kwasy omega-3 działają jak antydepresanty.
Kłopoty z pamięcią
Estrogeny działają na koncentrację, dlatego po menopauzie można mieć z nią problemy, dlatego należy:
- zacząć ćwiczyć umysł rozwiązując krzyżówki,
- spędzać dużo czasu na powietrzu,
- wzbogacić menu w składniki zawierające magnez.
Ponadto w społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów o menopauzie, które lekarze – ginekolodzy, endokrylodzy obalają:
- nie prawda, że im później urodziło się dzieci, tym później przestanie się miesiączkować; wiek, w którym kobieta urodziła dziecko nie ma wpływu na to, kiedy pojawi się menopauza
- również czynniki genetyczne nie warunkują pojawienia się menopauzy, w większej mierze decyduje o tym styl życia
- w czasie menopauzy niekoniecznie trzeba przyjmować hormony – wszystko zależy od tego jak kobieta znosi klimakterium i jakie występują u niej objawy
- także NIE prawdą jest, że pierwsze objawy przekwitania oznaczają, że kobieta nie zajdzie już w ciążę. Ginekolodzy zalecają antykoncepcję doustną z niską dawką estrogenów.