Okresy spoczynku u storczyków
Wspomniane już okresy spoczynku są niezwykle ważne dla storczyków. W wypadku wielu odmian storczyków są wręcz konieczne do indukcji kwiatów. Z reguły (siłą rzeczy w naszych warunkach klimatycznych) okres taki przypada zimą i należy wtedy zrezygnować z nawożenia oraz zredukować podlewanie, często nawet do zera. Redukcja podlewania w celu wymuszenia kwitnienia ma szczególne znaczenie w przypadku egzemplarzy wybitnie opornych. Z doświadczenia wiem, że w ten sposób z czasem zmusimy do reakcji kwitnienia nawet najoporniejszego storczyka. Okresy spoczynku mogą obejmować od kilku tygodni do kilku miesięcy i z reguły informacje na ten temat są zamieszczane nawet w najprostszym opisie wymagań danej rośliny.
Przesadzanie storczyków w warunkach domowych
Przesadzanie storczyków jest tak samo problematyczne jak ich nawożenie, to znaczy – nie należy z nim przesadzać. Przesadzanie storczyków należy wykonywać tylko wtedy, podłoże jest już miękkie i miałkie oraz jednolite i rozłożone. Przesadzamy też gdy kłącza i nowe przyrosty w zdecydowanej większości wyrosły daleko poza brzeg lub spód doniczki oraz gdy w naszej subiektywnej ocenie rozmiary rośliny stały się już zbyt duże w stosunku do doniczki. Jednak zawsze należy pamiętać o kardynalnej zasadzie, że większość storczyków najlepiej rośnie w możliwie małych doniczkach! Dlaczego? Otóż dlatego, że zbyt duża ilość podłoża jaką upchniemy do dużej doniczki nadmiernie przedłuża potem okres przesychania bryły korzeniowej po jej podlewaniu. To z kolei prowadzi do uszkadzania i obumierania korzeni oraz chorób grzybiczych (pleśniowych). Jeśli już musimy storczyka przesadzić, to należy pamiętać, że najlepiej jest przesadzać te kwiaty wiosną i latem, gdy pojawiają się nowe przyrosty i korzenie. Należy przy tym używać wyłącznie specjalnych mieszanek dla storczyków, najczęściej opartych głównie na korze drzewnej. Dobrą metodą jest też doraźne dołożenie podłoża na wierzch doniczki. W tym celu można użyć pogniecione na małe fragmenty szyszki wyłącznie sosnowe, własnoręcznie nazbieraną i pogniecioną korę sosnową, do których można też domieszać pogruchotane fragmenty skorup kokosowych. Niedoświadczonym storczykarzom zdarza się przesadzać storczyki do ziemi ogrodowej. Nie wolno jednak tego robić! Z reguły doprowadzi to do śmierci rośliny! Storczyki z rodzajów Miltonia, Odontioda i Oncidieae wolą przesadzanie jesienią, podczas gdy Paphiopedilum najlepiej przesadzać po zakończeniu przez nie kwitnienia, czyli zimą. Większość storczyków może pozostać w tych samych doniczkach przez dwa a nawet trzy lata. Znajdziecie też Państwo informacje, że storczyki należy przesadzać co roku. Wiele gatunków z rodzajów Paphiopedilum, Phalaenopsis i Miltonia niby woli przesadzanie co roku. Jednak z doświadczenia wiem, że spokojnie możemy poczekać z tym nawet te trzy lata. Wszystko zależy od naszych obserwacji danej rośliny, którą musimy indywidualnie „wyczuć”, że tak się wyrażę. Rośliny w mieszankach opartych na korze powinny być sadzone ciasno. Natomiast mieszanki oparte na mchu torfowcu powinny pozostawać bardzo luźne, w przeciwnym razie zatrzymują zbyt dużo wody i roślina nam zgnije lub co najmniej zacznie chorować i stopniowo obumierać. Ostatnio modne też stały się hodowle bez podłoża, gdzie rośliny są utrzymywane w stanie zawieszenia w dużym szklanym pojemniku, do którego na dno wlewa się odrobinę wody. Parując woda nawilża roślinę. Jednak amatorom nie radzę brać się za taką hodowlę, gdyż wymaga ona wyrobionej intuicji i dużego doświadczenia w uprawie tych cudownych roślin.
Stosowanie środków owadobójczych
Stosowanie środków owadobójczych jest zalecane wyłącznie w wypadku rzeczywistego ataku szkodników! W żadnym wypadku nie należy ich stosować zapobiegawczo! Szkodniki najczęściej atakujące storczyki to: tarczniki, bawełnice, przędziorki, mszyce i ślimaki. Należy uważać gdzie kupujemy kwiaty, gdyż można kupić storczyka zaatakowanego przez szkodniki, szczególnie gdy kupujemy w sprzedaży masowej w różnego typu hipermarketach. Odpowiednie środki do zwalczania pasożytów należy kupować wyłącznie w fachowych sklepach ogrodniczych. Wielu fachowców radzi także, że większość środków zalecanych dla róż, może też być bezpiecznie używana w wypadku storczyków i to bez ryzyka ich uszkodzenia. Choroby grzybowe występują u storczyków rzadziej niż u bardziej delikatnych roślin, jednak gdy już się przydarzą, to w razie potrzeby mogą być zwalczane przy użyciu większości dostępnych środków, zgodnie z instrukcjami ich stosowania. Warto także wiedzieć, że stosowanie roztworów środków ochrony roślin jest zwykle skuteczniejsze niż stosowanie środków w aerozolu lub granulatów. Oczywiście należy też pamiętać o zasadach ogólnych stosowanych w takich wypadkach – czyli w celu uniknięcia możliwości uszkodzenia roślin wszystkie operacje powinny być dokonywane tylko w pochmurne dni, wieczorem lub po podlaniu i spryskaniu roślin.
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów na temat storczyków.