XI Letnie Spotkania z Nauką nad jeziorem Wdzydze

Od genetyki po średniowieczną myśl techniczną i tworzenie gier komputerowych - wykładów popularnonaukowych na takie tematy można wysłuchać w każdą sobotę podczas wakacji w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN nad jeziorem Wdzydze.
Już po raz 11. Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku oraz Instytut Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na cykl imprez popularnonaukowych przeznaczonych dla dzieci i dorosłych.
 
Letnie Spotkania z Nauką, będące letnim przedłużeniem XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbył się w maju, potrwają do 24 sierpnia. Odbywają się w Ośrodku Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic – poinformował w przesłanym PAP komunikacie dr Tadeusz Zaleski z Biura Bałtyckiego Festiwalu Nauki. W każdą sobotę wygłaszane będą popularnonaukowe wykłady z różnych dyscyplin, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań.
 
Spotkania zainaugurowane zostały 6 lipca wykładem „Dokąd zmierzasz genetyko?” prof. Magdaleny Fikus, emerytowanego pracownika naukowego Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Następnie dr Patrycja Dołowy z Rady Upowszechniania Nauki PAN w Warszawie wygłosiła wykład „Fotografia w sztuce i nauce”.
 
Kolejnymi gośćmi XI Letnich Spotkań z Nauką będą: 13 lipca - mgr Marta Głuchowska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie) z wykładem "Morskie dalekie wędrówki po zooplankton - arktyczna proza życia ptaka alczyka"; 20 lipca - dr Agnieszka Kijewska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie) z wykładem "Wędrówki filetów, czyli co jemy i czego o owocach morza nie wiemy"; 27 lipca - mgr Wacław Kulczykowski (Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego) z wykładem "Zamkowe studnie, łaźnie, ustępy i fosy – przykłady średniowiecznej myśli technicznej".
 
W sierpniu gośćmi będą: 3 sierpnia - ks. bp prof. Wiesław Śmigiel (biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej) z wykładem "Relacja urzędu kościelnego do charyzmatu w teorii i praktyce pastoralnej"; 10 sierpnia - mgr inż. Magdalena Godlewska (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) z wykładem "Z miejsca na miejsce, czyli z architekturą drewnianą na plecach"; 17 sierpnia - dr Andrzej Hryczuk (Uniwersytet Techniczny w Monachium) z wykładem "Z czego zbudowany jest Wszechświat?"; 24 sierpnia - mgr inż. Mateusz Sokalszczuk (Scriptwelder Studio w Łodzi) z wykładem "Tworzenie niezależnych gier komputerowych”.
 
Przed każdym wykładem odbywa się zabawa naukowa dla dzieci i młodzieży „Oranżeria Naukowa”, zaś po wykładzie przewidziana jest dyskusja i spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie.
 
„Przyjęliśmy zasadę, że nawet o trudnych sprawach wykładowcy powinni mówić językiem zrozumiałym dla uczniów szkoły średniej. Uważamy, że nasza inicjatywa może nie tylko stanowić pewnego rodzaju atrakcję dla wczasowiczów przebywających w okolicach Wdzydz, lecz również pełnić rolę edukacyjną w Regionie” – czytamy w zaproszeniu na festiwal.
 
Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny.
 
PAP – Nauka w Polsce, http://naukawpolsce.pap.pl

Ostatnio dodane

Książki

Zdjęcia w portalu czterdziestolatki.pl pochodzą z Unsplash.com lub zasobów własnych redakcji.
Portal czterdziestolatki.pl nie ponosi odpowiedzialności w żadnym zakresie za treści, fotografie oraz grafiki nadsyłane przez agencje PR, firmy i instytucje państwowe. Materiały takie są każdorazowo oznakowane.

Czterdziestolatki.pl

Strona czterdziestolatki.pl jest dedykowana osobom, które szukają inspiracji i praktycznych porad z różnych dziedzin życia oraz poszukują sposobów, aby spowolnić upływ czasu i zachować dobrą formę.

Kontakt

Czekamy na kontakt pod adresem e-mail:
info@czterdziestolatki.pl

© 2025, Czterdziestolatki.pl

Search