Google w ciągu 14 lat od swojego powstania w 1998 w Mountain View, stało się jedną z największych firm na świecie. Zaczynali od przełomowej wyszukiwarki internetowej, ale ich projekt od początku miał być czymś więcej. Obecnie należą do grona najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w świecie informatyki. Oprócz wyszukiwarki, mają jedną z najlepszych usług pocztowych, portal z filmami YouTube, platformę zdjęciową Picasa, system na telefony Android, przeglądarkę internetową Chrome, najpopularniejsze mapy, świetnego tłumacza, dysk sieciowy oraz setki innych projektów.
W tym artykule chciałbym opisać kilka ciekawszych projektów dopiero zdobywających popularność i kilka usprawnień, które mają dopiero zadebiutować w Polsce.
Google Earth
Ta funkcjonalność na pewno przypadnie do gustu ludziom starszym i historykom. Pozwala nałożyć mapy historyczne na te obecne i porównywać co się zmieniło na przestrzeni lat. Do obsługi potrzebne jest zainstalowane wersji 5.0 lub nowszej. Dokładne wytyczne jak nałożyć mapy pod tym linkiem.
Również ta aplikacja pozwala zejść na dno oceanu i poznawać dno oceanu:
Dzięki niej możemy podziwiać gwiazy na niebie oraz oglądać powierzchnie Księżyca i Marsa:
Oraz oglądać nie tylko płaskie mapy, ale także te trójwymiarowe:
Google Earth gości na rynku już od paru lat i nadal nas zaskakuje tym, ile jeszcze można wycisnąć z tego pomysłu.
Google Art Project
Jeden z najnowszych projektów odpalonych na całym świecie. Idea jest bardzo prosta - wchodząc na http://www.googleartproject.com/pl/ można oglądać dzieła znanych i mniej znanych nie wychodząc z domu. Z polskich zbiorów mamy jak na razie Muzeum Sztuki w Łodzi i dzieła z Pałacu w Wilanowie. Projekt jest dopiero w fazie początkowej, tak więc można spodziewać się że w niedalekiej przyszłości zobaczymy więcej zbiorów.
Google Cultural Institute
to kolejny projekt kulturalny sponsorowany przez Google. tym razem nacisk położony jest na aspekt historyczny. Znajdziemy tu prezentacje interaktywne obejmujące okres 1905-2008. Większość jest w języku angielskim, ale jest też spore grono polskojęzycznych. Prezentacje są podane w bardzo przystępny i elegancki sposób, ponieważ zawierają wiele zdjęć, filmów, a tekstu jest mniej. Wprzyszłości będą one świetnym uzupełnieniem do lekcji historii nowoczesnej, ale zebranie odpowiednio obszernych zasobów wymaga jeszcze czasu.
Panoramio
Panoriamio jest projektem łączącym elenemty sztuki z geografią. Zasada działania jest wyjątkowo prosta. Wyszukujesz konkretne miejsce na ziemi i oglądasz zdjęcia profesjonalnych (czasami) fotografów przedstawiające uroki danego miejsca. Panoramio spodoba się wszystkim uwielbiającym geografię i podróże, dzięki niemu można odkryć piękne zakątki świata, których nie udałoby się znaleźć na gołej mapie.
Podsumowanie
Na koniec chciałbym wspomnieć o tym co dopiero nadejdzie, czyli projektach w powijakach, albo działających na razie tylko w USA na niewielką skalę. Największe zmiany szykują się w dziedzinie wyszukiwania. Część z nich już możemy zaobserwować (jak chociażby notki z wikipedii, bądź innch serwisów z informacjami o wyszukiwanym przez nas miejscu), ale prawdziwe zmiany dopiero nadejdą. Całość nazywa się The Knowledge Graph (co można przetłumaczyć jako graf wiedzy lub graf inteligentnych powiązań). W celu zasięgnięcia dalszych informacji odsyłam do: http://www.google.com/insidesearch/features/search/knowledge.html
Informacje są w języku angielskim, ale z niewielką znajomością tego języka też można sobie poradzić.
Kolejnym projektem dopiero zdobywającym większe grono zwolenników jest Google Googles na urządzenia mobilne. Jak to działa? Najlepiej zobaczyć na filmie:
Konkluzja
Google zaczynało od wyszukiwarki i w ciągu kilkunastu lat zbudowali imperium. Od początku istnienia szefostwo firmy wiedziało, że kluczem do sukcesu jest innowacyjność. Według mnie, w przeciągu 5 lat zobaczymy jak ten informatyczny potentat zdobywa kolejne sfery ludzkiego życia. Obecnie obserwujemy jego wejście w świat sztuki i kultury, a pewnie niedługo zobaczymy pierwsze banki, samochody i restauracje pod szyldem Google (oczywiście wszystko wykonane w najnowocześniejszy możliwy spoób z charakterystyczną dla Google solidnością i dużą uczciwością). Aż strach pomyśleć gdzie będzie Google za 20 lat.