Facebook Twitter Linked GPlus

103Czy piękno zewnętrzne jest nam potrzebne? Czy medycyna estetyczna to próżność czy konieczność? Mity związane z zabiegami medycyny estetycznej negatywnie wpływają na jej wizerunek w Polsce. Nagłaśniane przez media pojedyncze nieudane zabiegi, nieograniczony dostęp do Internetu, błędy chirurgów plastycznych z lat 70. oraz brak dostatecznej wiedzy, domysły i lęk ugruntowują w społeczeństwie niesprawiedliwy obraz medycyny estetycznej. Społeczeństwo uwierzyło w botoks paraliżujący mięśnie twarzy, w bolesność i niewiarygodnie wysokie ceny zabiegów estetycznych, a mimo wszystko atrakcyjny wygląd, zdrowie i lepsze samopoczucie są wciąż bardzo pożądane.
Stereotypy zazwyczaj królują wśród ludzi, którzy nie korzystają z tego typu zabiegów lub nie mają na ich temat dostatecznej wiedzy. Osoby mające za sobą wizytę w gabinecie medycyny estetycznej przekazują kompletnie inne informacje. Również potencjalni pacjenci, którzy mają zamiar usunąć nieestetyczne blizny, przebarwienia na skórze lub inne mankamenty urody, inaczej komunikują swoje doświadczenia: „medycyna estetyczna zmieniła moje życie”, „pozbyłam się kompleksów”, „wreszcie czuję się dobrze sama ze sobą”.

Karykaturalny wygląd i efekt sztucznie powiększonych ust
Temat medycyny estetycznej budzi liczne kontrowersje, a w wielu środowiskach wciąż stanowi on temat tabu. Skąd wziął się tak niekorzystny wizerunek medycyny estetycznej? Może to mieć związek z nagłaśnianiem przez media nieudanych zabiegów, których jest znacznie mniej, niż tych zakończonych sukcesem. Niewiele osób uświadamia sobie, że medycyna estetyczna to jedyna dziedzina, która za pomocą innowacyjnych technologii i narzędzi przywraca pacjentom piękno wewnętrzne i zewnętrzne. Zrodzone ze strachu i niewiedzy przekonania, że zabiegi estetyczne są drogie, niepotrzebne i przyczyniają się do powstania nienaturalnych, wręcz karykaturalnych efektów, są nieprawdziwe! Medycyna estetyczna, którą niejednokrotnie błędnie utożsamiamy z kosmetologią lub chirurgią plastyczną, usuwa efekty chorób nabytych, defekty urodowe i pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów. Dlatego też m.in. zabiegi medycyny estetycznej są rekomendowane przez psychologów, co pokazało badanie call center.

A jakie jest stanowisko lekarzy?
Opinie lekarzy na temat zabiegów medycyny estetycznej na ogół są przychylne. Onkolodzy są przeciwni przerywaniu terapii zabiegami medycyny estetycznej, choć wskazują na ich pozytywny wpływ w aspekcie rekonwalescencji. Endokrynolodzy warunkowo dopuszczają możliwość poddania się takiemu zabiegowi, jeżeli pacjent wcześniej skonsultuje go z lekarzem prowadzącym. Psycholodzy i lekarze medycyny estetycznej jednogłośnie wskazują na korzyści wynikające z poddania sięzabiegowi estetycznemu. Zabiegi przyczyniające się do poprawy kondycji psychofizycznej pacjenta przyspieszają proces jego zdrowienia.

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej
„Mężczyźni, którzy u mnie bywają, stanowią około 15-20% pacjentów. Najczęściej proszą o to samo, co kobiety – toksynę botulinową, która stwarza możliwość poprawy napięcia i elastyczności skóry w okolicy jarzmowej, powoduje uwydatnienie policzków i poprawę jakości skóry”. – mówi dr Ezzio Costa, włoski chirurg szczękowo-twarzowy. Choć zabiegi medycyny estetycznej skupiają coraz większe rzesze zwolenników, w tym również mężczyzn, to większość pacjentów stanowią kobiety.

Obalamy mity, rozwiewamy wątpliwości!
W jakim wieku najlepiej udać się na pierwszą wizytę do gabinetu medycyny estetycznej? Czy po wykonanym zabiegu rozpoznam swoją twarz w lustrze? Czy to boli? Odpowiedzi na te i inne pytania przygotowaliśmy w ramach Kampanii edukacyjnej „Misja – Medycyna Estetyczna” na naszej stronie misjame.pl oraz w Raporcie (z marca 2017 roku) zatytułowanym „Misja – Medycyna Estetyczna”. Celem kampanii jest pokazanie społeczeństwu odartego z mitów oblicza medycyny estetycznej. Publikacja, powstała na bazie opinii 400 lekarzy, ankiet wypełnionych przez 300 internautów oraz 67 uczestników sondażu ulicznego, powinna skłonić Polaków do zgłębienia wiedzy na temat obszaru działań medycyny estetycznej, a także zweryfikować nieprawdziwe informacje na ten temat.
Poruszamy temat medycyny estetycznej odważnie i bez skrępowania udowadniając, że „Piękno zewnętrzne jest nam potrzebne”!

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok