Facebook Twitter Linked GPlus

Czterech na pięciu Polaków (81 procent) opowiada się za ideą dawstwa szpiku – tak wynika z raportu TNS Polska dla Fundacji DKMS „Nowotwory krwi i idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych oczami Polaków”. Jednocześnie – ponad dwie trzecie Polaków nie wie, co to tak naprawdę oznacza. Chociaż transplantacji szpiku w Polsce dokonuje się od ponad 30 lat, a w ostatnim czasie działania edukacyjne prowadzone są systematycznie, wciąż należy poszerzać świadomość tego, na czym polega ta procedura i komu może pomóc. Dlatego Fundacja DKMS prowadzi obecnie projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”.
Polacy wspierają ideę dawstwa szpiku
024Dziewięciu na dziesięciu Polaków (89 procent) słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. I chociaż tylko co trzeci Polak deklaruje, że wie, na czym polega ta idea, to jednak zdecydowana większość ją popiera. Oznacza to, że dawstwo szpiku w opinii społecznej postrzegane jest jako rzecz ważna i potrzebna – bez względu na płeć, wiek czy wielkość miejsca zamieszkania respondentów. Warto zaznaczyć, że akceptacja dla idei dawstwa wzrasta wraz z poziomem wykształcenia. W przypadku płci – kobiety nieco częściej są zwolenniczkami tej idei niż mężczyźni (83 procent do 77 procent).
Dawcy są doceniani i podziwiani
Jak wynika z badania TNS Polska dla Fundacji DKMS, dla większości Polaków zostanie faktycznym Dawcą i uratowanie komuś życia jest łączone z pozytywnymi emocjami. Dla 37 procent badanych pierwszym odczuciem, gdyby ktoś z ich najbliższej rodziny został faktycznym Dawcą, byłoby docenienie chęci ratowania życia, dla 29 procent – duma i podziw, a dla 15 procent - radość. Doświadczanie takich uczuć potwierdzają osoby, które zostały Dawcami faktycznymi. – Nie da się opisać słowami tych wszystkich uczuć, jakie towarzyszą przed, w trakcie i po pobraniu. Radość i duma to chyba pierwsze, co się nasuwa, później już tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć – opisuje swoje przeżycia Magdalena z Proszowic, Dawczyni.
Mity ciągle żywe
Chociaż idea dawstwa szpiku ma w naszym kraju szerokie poparcie społeczne, to jednak wciąż funkcjonuje wiele niejasności, które mogą budzić wątpliwości u potencjalnych Dawców. Jednym z takim mitów jest przekonanie, że metodą pobrania szpiku jest punkcja kręgosłupa. Jak wyjaśnia dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS, pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. – Pobrania dokonuje się z talerza kości biodrowej. To miejsce, które jest najbardziej bezpieczne, ponieważ w pobliżu nie znajdują się żadne narządy, które mogłyby być zagrożone – tłumaczy lekarz. – Warto zaznaczyć, że tą procedurę stosuje się obecnie tylko w ok. 20 procentach przypadków. Od kiedy w latach dziewięćdziesiątych wynaleziono metodę pobierania odseparowanych krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, to ona stała się dominującym sposobem pozyskania materiału do przeszczepienia.
„Naszpikuj się wiedzą”
Pomimo 1,3 mln zarejestrowanych Dawców szpiku w Polsce i 30 milionów na świecie, ciągle co piąty polski pacjent nie znajduje swojego Dawcy i nie może mieć wykonanego przeszczepienia. Dzieje się tak, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy szpiku wynosi w najlepszym przypadku 1: 20 000, a przy rzadkim genotypie – nawet jeden do kilku milionów. Dlatego rejestracja nowych potencjalnych Dawców szpiku pozostaje głównym celem i zadaniem Fundacji DKMS. Równie ważna jest edukacja społeczeństwa – stąd projekt „Naszpikuj się wiedzą”, którego zadaniem jest intensyfikacja działań w obszarze budowania rzetelnej i wiarygodnej bazy wiedzy na temat idei dawstwa szpiku.

Więcej informacji na temat akcji rejestracyjnych oraz Fundacji DKMS:
www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 151 000 (sierpień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 4 450 (sierpień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok