Facebook Twitter Linked GPlus

 

Facebook Twitter Linked GPlus

Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania

W tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek, który poprzedza Wielki Post, to tak zwany Tłusty Czwartek. Dzień ten jest znany także jako zapusty, mięsopusty i ostatki. Zaczyna ostatni tydzień karnawału.

Tłusty Czwartek ma swoją historię. Już w starożytnym Rzymie dni kończącej się zimy i nadchodzącej wiosny były czasem zabawy, picia, jedzenia i tańców. Rzymianie bawili się naprawdę hucznie, nie stroniąc od alkoholu i tłustych potraw. W Polsce Tłusty Czwartek rozpoczynał Tłusty Tydzień. Był to okres ciągłej zabawy i wielkiego obżarstwa. Uważano, że przed zbliżającym się czterdziestodniowym postem trzeba najeść się do syta. Stoły zastawiano wówczas tłustymi kiełbasami, kaszą, słoniną, boczkiem, chlebowymi kulkami smażonymi na smalcu nadziewanymi słoniną, i wódką. Pierwsze słodkości, pojawiły się w Polsce w XVI wieku. Były to racuchy, pampuchy i chrust. Tradycja Tłustego Tygodnia najdłużej zachowała się na wsiach. Po domach wędrowali ludzie, którzy przebrani byli za postaci, kute miały wróżyć dostatek i urodzaj – przebrani za kozy, bociany, konie, niedźwiedzie. A po drogach biegali ludzie, którzy byli przebrani za kobiety, diabły i inne cudaki. Zaczepiali ludzi – porywali do tańca, ściskali i całowali. Był to bardzo radosny czas.
Ciekawa historia dotycząca Tłustego Czwartku wywodzi się z Małopolski. W tym rejonie, Tłusty Czwartek był nazywany „Combrowym Czwartkiem”. W XVII wieku krążyła legenda, że w ostatni czwartek karnawału umarł wójt – Comber. Zabraniał on kramarkom handlu na krakowskim rynku. Po jego śmierci, w każdą rocznicę, kobiety które handlowały na rynku urządzały wielką zabawę i zmuszały mężczyzn do tańca.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła

Symbolem Tłustego Czwartku są pączki i faworki. W formie, którą znamy pojawiły się w Polsce w XIX wieku. Zgodnie z tradycją powinny być wypiekane w domach, nie powinny być kupne. Funkcjonuje przesąd, że ten kto w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka – przez najbliższy rok nie będzie miał szczęścia. Co więcej, dawniej kiedy przygotowywano pączki, niektóre z nich nadziewano orzechem albo migdałem. Wierzono, że ten, kto na taki trafi będzie miał w życiu bardzo dużo szczęścia.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok