Facebook Twitter Linked GPlus

 

Facebook Twitter Linked GPlus

Światło to następny bardzo ważny czynnik prawidłowej uprawy storczyków. Jest to także czynnik decydujący w doprowadzaniu roślin do kwitnienia. Należy tu pam,pętać, że struktura rośliny zwykle jest wskaźnikiem jej potrzeb świetlnych. Większość storczyków uprawianych na w pełni słonecznym oknie południowym lub zachodnim, wymaga cieniowania w okresie od maja do sierpnia. Rośliny o wysokich wymaganiach mają zwykle twarde, sztywne i często gruboszowate liście, podczas gdy liście roślin cieniolubnych są zazwyczaj delikatne, duże i miękkie. Ponieważ w okresie zimowym dni są krótkie a niebo zachmurzone, poziom światła jest wtedy niski przez kilka miesięcy. Natomiast w słoneczne kwietniowe i majowe dni wzrost ilości światła i ciepła w stosunku do zimy jest ogromny, co może spowodować poparzenie roślin i to niezależnie od ich preferencji świetlnych. W okresie wiosny i wczesnego lata następuje także intensywny wzrost młodych odrostów i liści oraz kwiatów, które także wymagają większej ochrony i zacieniania. Szklarnie lub mieszkania, które są chłodne lub klimatyzowane podczas bardzo gorących dni, mogą być mniej cieniowane niż miejsca bez chłodzenia. Można latem wynosić na stałe storczyki na zewnątrz i tu je utrzymywać, na Świerzym powietrzu, jednak najlepiej je w takim przypadku ustawić pod drzewem, tak by nie stały bezpośrednio na palącym słońcu. Musimy pamiętać, że stworzone optymalnie warunki spowodują zdrowszy rozwój i zapewnią roślinie więcej kwiatów. Zasada jest też taka, że storczyk powtarza kwitnienie, czyli ilość kwiatów na pędzie będzie powtarzana z roku na rok. Jednak przy puszczaniu pędów kwiatowych w okresie miesięcy ciemniejszych (zimowych), kwiaty będą mniejsze, natomiast w okresie wiosny i lata będą większe, jednak szybciej blakną na słońcu (w przypadku kolorowych kwiatostanów i stawiania kwiatów na parapecie od strony południowej, czyli bezpośrednio na słońcu).

storczyk1Podlewanie i nawożenie storczyków w warunkach domowych
Dodatkowymi ważnymi czynnikami składającymi się na sukces w uprawie storczyków są: podlewanie, nawożenie, przesadzanie oraz zwalczanie szkodników. O podlewaniu zostało już wspomniane małe „co nieco”, jednak nie omówiono podstaw i konkretów. Zasadą ogólną jest by storczyki podlewać obficie, jednak dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża w całej doniczce. Nie wolno utrzymywać ich w ciągłej wilgoci, gdyż doprowadzimy do zagrzybienia podłoża i roślin. Nie należy pozwalać, aby system korzeniowy roślin pozostał mokry przez okres dłuższy niż kilka dni. Całkowicie przemoczone korzenie nie mogą oddychać, a jeśli rośliny są stale mokre, korzenie zgniją w dość krótkim czasie. W zależności od wielkości doniczki, aktywności rośliny, podłoża, światła i wilgotności powietrza – częstotliwość podlewania może wynosić przeciętnie od 4 do 14 dni. Jak już wcześniej wspomniano – z reguły średnio jest to 7 dni (tydzień). Musimy też mieć na względzie, że doniczki gliniane powodują szybsze wysychanie systemu korzeniowego po podlaniu, więc rośliny należy podlewać częściej. Z kolei doniczki plastikowe są zdecydowanie prostsze w użytkowaniu oraz szczególnie polecane w wypadku roślin młodych oraz dorosłych roślin z rodzajów Miltoniopsis, Paphiopedilum i Cymbidium. Te trzy rodzaje nie lubią intensywnego przesuszania systemu korzeniowego. Wielu hodowców i amatorów uważa, że dla wszystkich roślin najlepszym źródłem wody jest naturalna deszczówka oraz woda jeziorna czy rzeczna, gdyż nie zawiera szkodliwych minerałów i jest bogata w naturalną mikroflorę oraz pH. Prawdą jest, że używanie wody o niskiej zawartości minerałów jest szczególnie ważne w wypadku wszystkich roślin tropikalnych. Bardzo dobrym, choć może nieco drogim rozwiązaniem jest także woda destylowana, którą pewnie posiada większość gospodyń domowych, gdyż używana jest też do żelazek i prasowania. Można oczywiście korzystać także z „ulepszonej” wody z kranu, gdy mamy na kranie zamontowany filtr odwrotnej osmozy, który produkuje wodę o jakości porównywalnej z wodą destylowaną. Z doświadczenia wiem jednak, że podlewanie zwyczajną „kranówką” tez roślinom tym nie zaszkodzi, aczkolwiek lepiej jest zawsze najpierw „odstać” taką wodę w czystym miejscu chociaż przez 7 dni przed jej użyciem do podlewania. Zimą storczyki podlewamy rzadziej, a w przypadku niektórych rodzajów i odmian nawet bardzo rzadko (np. raz na miesiąc). Najintensywniej rośliny te podlewamy w okresie wiosennego i letniego okresu wzmożonej wegetacji, w celu osiągnięcia optymalnego ich wzrostu oraz kwitnienia.

Nawożenie storczyków jest kwestią o wiele bardziej delikatną, niż w przypadku innych roślin. Główne zalety nawożenia to zwiększanierozmiarów roślin, jak również możliwość uzyskania większych i barwniejszych kwiatów. W okresie wzrostu (wiosna i lato) rośliny należy nawozić co dwa tygodnie normalnym stężeniem nawozu lub przy każdym podlewaniu stężeniem trzy- lub czterokrotnie zmniejszonym w stosunku do zalecanego. W wielu materiałach źródłowych zaleca się podlewanie normalnym stężeniem nawet co tydzień, jednak z własnego doświadczenia radzę używać większych rozcieńczeń niż zalecane i podlewać nimi rzadziej niż raz na tydzień. Storczyki bowiem bardzo łatwo jest przenawozić, a wtedy przestają kwitnąć i „bujają”, co w efekcie je i tak osłabia. Marka nawozu ma natomiast zdecydowanie mniejsze znaczenie i z reguły nie widać różnic wzrostu związanych z używaniem nawozów różnych producentów. Istotniejsze znaczenie mają proporcje składników i zawartość związków śladowych. Nawozy o wysokiej zawartości azotu (duża liczba N w NPK) powinny być używane tylko późną wiosną i latem. Można także stosować wszelkiego rodzaju nawozy organiczne, ale należy je podawać tylko w okresie wzmożonego wzrostu i na zmianę z nawozami sztucznymi. Ciemnozielony kolor liści wskazuje zwykle na wystarczającą ilość środków odżywczych, natomiast zażółcenie liści wskazuje na konieczność częstszego nawożenia. W takim wypadku należy zwiększyć poziom azotu. Obsychanie liści może też być spowodowane zbyt radykalnym przesuszaniem (zbyt rzadkim podlewaniem) lub za dużym wystawieniem na operację świetlną (np. gdy kwiaty stoją na mocno nasłonecznionym parapecie okiennym od strony południowej). Warto też wiedzieć, że egzemplarze o jasnych i białych kwiatach mają jaśniejsze liście (bardziej jasnozielone) niż te o ciemniejszych kwiatach (np. koloru bardzo ciemnego różu). Z kolei czernienie końcówek liści u wielu storczyków może wskazywać na przenawożenie. Jak już wspomniałam, storczyki ogólnie rzecz biorąc są stosunkowo wrażliwe na nadmiar minerałów w podłożu i lepiej je nawozić niedostatecznie niż przedobrzyć z jego nadmiarem.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok