Facebook Twitter Linked GPlus

Historię sieci WWW (World Wide Web) datujemy od 1990 roku, kiedy to naukowcy z CERN opracowali schemat działania i przeglądania stron, między innymi http (hipertext protocol), język HTML, który umożliwia po dziś dzień tworzenie sieci odnośników(hiperłączy) oraz pierwowzór przeglądarki internetowej.

Sieć pod taką postacią nieprzypadkowo powstała w CERN-ie. Ogrom prowadzonych badań oraz znaczące odległości poza mniejszymi ośrodkami i naukowcami, wytworzyła zapotrzebowanie na szybkie i sprawne przesyłanie oraz udostępnianie danych.

W 1993 roku powstała pierwsza przeglądarka - Mosaic oraz opracowano pierwszą, ogólnodostępną dokumentację HTML. Kilka miesięcy później powstała Netscape Navigator (czytelnicy mający dłuższy staż współpracy z komputerem mogą ją jeszcze pamiętać), która momentalnie zdobyła rynek przeglądarek. Microsoft, który przegapił pierwszą fazę internetowego boomu, szybko wrócił do gry, bo już 2 lata później wypuścili pierwszą wersję Internet Explorera. Od '97 aż do '99 można było obserwować wojnę obydwu przeglądarek o rynek. Producent Netscape Nawigator nie miał takich możliwości finansowych jak Microsoft i był na starcie skazany na porażkę. Niestety wygrana IE doprowadziła do monopolu Microsoftu w dziedzinie przeglądarek. Explorer aż do 2002 nie był łatany (jest to przeglądarka z wieloma dziurami dla wirusów nawet teraz), co spowodowało zastój w rozwoju całej branźy internetowej. Na szczęście w 2002 pojawiła się pierwsza wersja Mozilli - obecnie najpopularniejszej przeglądarki. Od tego czasu można mówić o zdrowej konkurencji w tej gałęzi usług, co powoduje szybki rozwój sieci. W ciągu tych 10 lat (2002 - 2012) do gry włączyło się wiele przeglądarek - Opera ( wydawana od 1996, ale popularność zyskała w 2005), Google Chrome, Firefox (wyewoluował z Mozilli), Safari oraz Internet Explorer (którego wersja 6 była bodaj najgorszą przeglądarką, obarczoną wieloma błędami,

a używaną nawet dzisiaj! ).

Popularne przeglądarki

Internet Explorer

Jest to przeglądarka, którą znajdziemy na każdym komputerze z systemem Windows. Obecnie 2 najpopularniejsza przeglądarka na rynku. Najnowszą wersją jest IE 9, który nie jest tak dziurawy jak inne. O słabościach tej przeglądarki krążą legendy jak chociażby taka, że "IE jest jedyną przeglądarką do serfowania po internecie w dwie strony - Ty oglądasz witrynę, ktoś ogląda zawartość Twojego komputera" lub "XXX jest bardzo otwarty na ludzi, używa IE" albo "Internet Explorer już od dawna jest raczej komunikatorem, bo można spotkać w tym samym momencie ludzi wykorzystujących te same dziury". Osobiście używam IE tylko w momencie gdy muszę ściągnąć inną przeglądarkę. Jeśli już ktoś koniecznie musi korzystać w IE to polecam TYLKO I WYŁĄCZNIIE wersję 9. 

Najbardziej odradzam, wręcz zakazuję korzystania z IE 6 między innymi z powodu wielu błędów, problemów z wyświetlaniem stron oraz niedostosowaniem do tak szybko zmieniającej się technologii (nie obsługuje HTML 5 i CSS 3 - są to obecnie wykorzystywane standardy do tworzenia stron).

Plusy:

  • od razu zainstalowana
  • w najnowszej wersji nie najgorzej wygląda

Minusy:

  • słabe zabezpieczenia
  • powolna
  • słabe wsparcie techniczne
  • nie przystosowana do nowych technologii

http://windows.microsoft.com/pl-PL/internet-explorer/products/ie/home

 

 

Firefox

Lider rynku przeglądarek. Najpopularniejsza przeglądarka, zna ją i ceni większość internautów. Uchodzi za bezpieczną i się z tym zgadzam. Uważam, że w przeciągu najbliższych 2-3 lat straci prym. W tym roku kończy się producentowi umowa na wykorzystanie wyszukiwarki Google (w pasku na górze po prawej stronie), co znacząco obniży atrakcyjność i funkcjonalność przeglądarki. Również zmiany są niezadowalające. Silnik(odpowiada za przetwarzanie kodu na to co widzimy na stronach) nie jest już najlepszy, co widać chociażby po ilości zajmowanej pamięci operacyjnej (RAM). Czasami miewa problemy z przetwarzaniem bardziej skomplikowanych operacji. Dodatkowo spotkałem się z wieloma negatywnymi komentarzami dotyczącymi działania dodatków do tej przeglądarki.

Plusy:

  • szybka
  • stabilna
  • dobrze zabezpieczona
  • dobre wsparcie w razie problemów

Minusy:

  • traci prym innowacyjności
  • momentami silnik przeglądarki nie daje rady
  • problem z dodatkami
  • pożera dużo pamięci RAM

http://www.mozilla.org/pl/firefox/new/

 

 

Google Chrome

Według mnie, to najlepsza przeglądarka z obecnie dostępnych. Oferuje wiele przydatnych niuansów, których nie mają inne. Ma bardzo szybki silnik (jeśli nie najszybszy) i wypada zdecydowanie najlepiej w większości testów. Wielkim plusem jest synchronizacja z kontem Google, co pozwala nam, po zalogowaniu się do przeglądarki korzystać z naszych ulubionych stron, bez konieczności szukania, bądź przesyłania adresów w jakiś inny sposób. Jest to również minusem, ponieważ Google dzięki temu gromadzi gigabajty inforamcji na temat każdego użytkownika, co może być bardzo niebezpieczne dla korzystających, gdyby te dane wyciekły lub zostały wykradzione. Na plus jest również pasek adresowy, który jednocześnie jest wyszukiwarką. Uważam, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie na rynku. Dużym plusem jest również stabilność i bezpieczeństwo przeglądarki. Problem luk bezpieczeństwa (zawsze jakieś są) został przez Google świetnie rozwiązany. Za zgłoszenie twórcom błędu jest wypłacana nagroda pieniężna - obecnie od 3133  aż do 20 tys dol.

Plusy:

  • bardzo szybka
  • innowacyjna - szybkie wyszukiwanie, synchronizacja z kontem Google
  • bezpieczna
  • stabilna - nie zawiesza się
  • zajmuje mało pamięci RAM

Minusy:

  • synchronizacja danych może być niebezpieczna, gdyby te zostały wykradzione

https://www.google.com/chrome?hl=pl

 

 

Opera

Norweska przeglądarka, która ma wielu zagorzałych fanów. Jedna z najlepszych jeśli chodzi o zabezpieczenia i wydajność. Często jest używana przez profesjonalistów, głównie z branży tworzenia stron, ponieważ ma szereg narzędzi pozwalających ułatwić pracę Web Developerom (twórcom-projektantom stron). Systematyczne aktualizacje oraz zespół ludzi czuwających nad jej poprawnym rozwojem stawia ją w pierwszym szeregu przeglądarek. Ma bardzo dobre wsparcie techniczne. Opera Mobile/Mini jest najpopularniejszą przeglądarką na urządzenia mobilne. Działa na wielu platformach (Unix, sprzęt Apple, a nawet konsole).

Plusy:

  • świetne zabezpieczenia
  • szybkość
  • przyjazna profesjonalistom
  • bardzo dopracowana
  • wieloplatformowa

Minusy:

  • niedoceniona przez rynek (jeśli to może być minusem wink)

http://www.opera.com/?ref=home

 

 

Safari

Jest to przeglądarka wydawana przez Apple. Opiera się na zupelnie innym silniku, który gwarantuje bardzo dobrą wydajność. Są wersję na Windows oraz urządzenia mobline Apple.

Również ma swoich zagorzałych fanów, głównie użytkowników sprzętu z nadgryzionym jabłkiem.

Plusy:

  • dobra wydajność
  • wieloplatformowa
  • obecna na sprzęcie Apple (musi być dobra skoro jej używają wink)

 

Minusy:

  • używa zupełnie innego silnika - czasami ma problemy z wyświetlaniem niektórych elementów lub robi to inaczej
  • rzadko spotykana (a szkoda)

http://www.apple.com/pl/safari/

 

Na koniec chciałbym sprezentować dwie "inne" przeglądarki.

Lynx

Jest to przeglądarka tekstowa, pracująca na systemach: Windows, Dos (ktoś jeszcze pamięta?), Unix, AmigaOS i na starym Atari.

Widać, że przeglądarka nie należy do najnowszych chociażby po stronie poświęconej tej przeglądarce.

http://lynx.browser.org/

Maxthon 3

Produkt, który przywędrował z dalekiego wschodu (konkretniej z Chin), a zyskał rozgłos tym, że pokonał wszystkie przeglądarki w teście wydajnościowym HTML 5. Jest to prawdopodobnie bardzo przyszłościowy program, który powinien szybko zyskać duży udział w rynku. Ja sam nie miałem przyjemności z niej korzystać, ale słyszałem opinie jakoby jak każdy produkt chiński była podróbką i miała masę niedociągnięć. Dla zasięgnięcia dalszych informacji odsyłam na stronę producenta. Przetestowanie tego produktu nie powinno zaszkodzić.

http://pl.maxthon.com/mx3/

 

Podsumowując zestawienie, myślę że każdy powinien przetestować kilka dostępnych przeglądarek i wybrać tę, która najlepiej spełnia oczekiwania. Osobiście polecam trzy: Choroma, Firefoxa i Operę. IE zdecydowanie odradzam, ponieważ jest najsłabsza wydajnościowo i "niebezpieczna". Lynx jest raczej ciekawostką, wykorzystywaną głównie przez ludzi zajmujących się na codzień komputerami, natomiast Maxthon jest zbyt świeżym jak na razie produktem, aby korzystać z niego jako głównej przeglądarki.

Na koniec zamieszczam zdjęcie pokazujące procentowy rozkład udziały poszczególnych przeglądarek w rynku. 

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok